Ana Sayfa CELP DÖNEMLERİ Askerlik Boy Kilo Hesaplama 2019

Askerlik Boy Kilo Hesaplama 2019

1149
0
askerlik boy kilo hesaplama 2019

ASKERLİK BOY KİLO SINIRI NEDİR? NASIL HESAPLANIR?

Askerlik görevi 20 yaşını doldurmuş her Türk Vatandaşı Gencin yapması gereken vatandaşlık görevlerinden bir tanesidir. Bu görev, öğrerim durumu, sağlık sorunları ve diğer özel sebeplerden dolayı zamanında veya hiç bir şekilde yapılamamaktadır. Bu sebeplerden bir tanesi de, sağlık sorunu olan kilo problemidir.

Askerlik görevini yerine getirmek için en önemli koşullardan birisi kişinin sağlık probleminin olmamasıdır. Eğer kişinin kilosu sağlıklı bir bireyin kilo değerlerine eş değer değilse yani çok zayıf yada aşırı kilolu ise, o kişi askerlikten muaf sayılır ve askerlik görevini yapamaz.

ASKERLİK BOY KİLO HESAPLAMA NASIL YAPILIR ?

Askerlik muayenesi yetkilendirilmiş hastaneler ve devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Burada doktor askerlik yapacak kişiyi sağlık kontrolünden geçirir ve sonucunu bir rapor olarak hazırlar. Bu raporda o bireyin askerliğe elverişli olup olmadığı yazmaktadır.

Askerlik boy sınırı, kişinin boy ve kilo endeksi orantılı olduğu hallerde aranmaz. Kişinin bacak boyu spor yapmaya imkan tanımayacak kadar uzun olduğu durumlarda doktor tarafından verilecek karar ile askerlikten direkt muaf olunabilir.

askerlik boy kilo endeksi 2019

Boy Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır? Örnek….Boy kilo oranını hesaplamak için örnek olarak 1,75 cm boyunda olan bir kişiyi örnek alalım;

  • TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne göre,
    1,75 cm boyunda olan kişi için normal kilo üst sınır 72 kg Alt sınır ise 59 kg olarak belirlenmiştir.
    Hesaplama yapılırken 72 kg ya 30 kg eklenir sonuç olarka 102 kg çıkar. Bu 102 kg 1.75cm boyundaki bir kişi için üst sınırı belirlemektedir. 102 Kg üzerinde ise askerlik yapmaya elverişli değildir. Burada 10 kiloluk bir aralık bulunmaktadır. 102-112 kg arasında olanlar askerliklerini erteleyerek 3 yıl içerisinde belirlikli aralıklarla muayene olurlar ve bu muayene sonucunda askerlikten muaf(çürük raporu) verilir.

Eğer 112 kg üzerinde ise, direk askerlikten muaf(çürük raporu) olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here