Ana Sayfa GENEL BİLGİLER Sülüs (Askerlik Sevk Belgesi) Nedir? | Nasıl Alınır?

Sülüs (Askerlik Sevk Belgesi) Nedir? | Nasıl Alınır?

442
0
sülüs-nedir
Askerlik sevk belgesi sorgulama, sülüs nedir, sülüs belgesi nasıl alınır, sülüs alma, sülüs alma 2019, sülüs alma e- devlet, bu soruların hepsini yazımızda sizler için paylaştık.

 

Sülüs Nedir?

Sülüs, diğer adıyla askerlik sevk belgesi anlamına gelir. 20 yaşını doldurmuş Türk Vatandaşı Erkeklerin askerlik yoklaması yaptırdıktan sonra askerlik görevini yerine getirmek için herhangi bir mazeretleri yoksa memleketlerinin celp tarihine göre askerlik görevini yerine getirmek için hazırlanırlar. Askerlik şubesine veya E-devlet üzerinden askerlik sorgulaması yaptıklarında bu belgeye ulaşırlar. Bu belgenin içeriğinde Hangi askerlik birliğine teslim olacağı, askerlik görevine başlayacağı gün ve tarih, birliğe teslim olacağı tarihten önce gideceği yol izni süresi  gibi bilgileri içerir. Bu kağıda Sülüs yani Askerlik Sevk belgesi denir.

Sülüs Belgesi Nasıl Alınır?

Sülüs belgesi, e-devlet üzerinden veya bağlı bulunduğunuz askerlik şubesi üzerinden başvuru yaparak alınabilir. Sülüs belgesini  celp dönemleri açıklandıktan sonra askerlik tarihiniz belli olduktan sonra e-devlet yada askerlik şubesine  başvurarak alabilirsiniz.

Sülüs Belgesi Ne İşe Yarar?

Sülüs belgeniz askerlik süresince sizinle birlikte bir dosya içerisinde askerlik görevini icra ettiğiniz birliklere gönderilir. Bu dosyanın içerisinde sizin kişisel bilgileriniz hastalık,boy,kilo, askeri bilgiler vs. gibi bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin en önemli olanı ise, sülüs belgesidir. Bu belgede askerliğe başladığınız tarih gibi bir çok önemli bilgi bulunmaktadır. Sülüs belgesindeki bu tarihe bakılarak usta birliğinizde terhis tarihiniz belirlenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here