Ana Sayfa HABER Son Dakika! MGK Toplantısı 5 Saat Sürdü

Son Dakika! MGK Toplantısı 5 Saat Sürdü

260
0
30 ocak mgk toplantısı askerlik düştü

MİLLİ GÜVENLİK KURULU TOPLANTISI

mgk toplantısı askerlik düştü mü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan MGK sona erdi. 5 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapılması bekleniyor.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan toplantı 5 saat sürdü.

TEK TİP ASKERLİK KANUNU

Son günlerin en önemli haber başlıklarından bir tanesi de, tek tip askerlik. Hükumet ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yaptığı açıklamalar doğrultusunda askerlik süresinin tekrar gözden geçirilip düşürülmesi çalışmaları şuan askerlik görevini yapan ve yapacak olan kişilerde büyük bir beklenti oluşturdu.

Gözler bugün ki MGK toplantısındaydı, twitter üzerinden  #TekTipAskerlikOnayVakti hastagi trend oldu.

Mgk toplantısının yazılı açıklaması ile sizlere buradan duyuracağız lütfen takipte kalınız.

Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1- Ülkemizin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler bütün yönleriyle ele alınarak, 2018 yılının güvenlik değerlendirmesi yapılmış, 2019 yılında meydana gelmesi muhtemel risk ve tehditlere karşı alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir.

2- Millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur. Terörle mücadele harekâtı kapsamında güney sınırlarımızda hudut güvenliğini temin ve terör örgütlerinin milletimizin huzurunu kaçırmaya yönelik yöntemlerine karşı alınan tamamlayıcı tedbirler üzerinde durulmuş; tüm kurum ve kuruluşlarımızın bu konuda dırayetle hareket ettikleri memnuniyetle müşahede edilmiştir. Teröre ve terör örgütü mensuplarına verilen dış desteğin kesilmesi yönündeki çağrımız bir kez daha tekrarlanmış; bütün terör örgütleriyle mücadelenin kesintisiz olarak sürdürüleceği güçlü şekilde ifade edilmiştir.

3- Bazı ülkelerin firari terör örgütü mensuplarını iade etmekten kaçınmalarının kabul edilemez olduğu belirtilerek, iadelerin uluslararası hukukun ve sözleşmelerin gereği olduğu vurgulanmıştır.

4- Türkiye’nin Suriye sınırını güvenlik altına almak için daha önce gerçekleştirdiği operasyonlarda ve yürüttüğü dıplomasiyle elde ettiği olumlu neticeler de göz önünde bulundurularak, İdlib’te mevcut statünün korunması, Münbiç yol haritasının süratle uygulanması ve Fırat’ın doğusu ile ilgili varılan mutabakatların gereğinin yapılması hususundaki kararlı duruşumuzun sürdürüleceği belirtilmiştir.

5- Tüm terör örgütlerine karşı mücadeleyi ilke edinen Türkiye’nin amacının, Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğünün korunarak, ev ve yurtlarını terk etmek zorunda bırakılmış milyonlarca Suriyelinin yerlerine dönmelerini sağlamak olduğu: mezkûr krizin aşılmasında önemli role sahip anayasa komitesinin kurulmasının barış ve istikrar ortamına büyük katkı sağlayacağı bir kez daha teyit edilmiştir.

6- Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz’deki gelişmelerin yakından izlendiği; uluslararası antlaşmalardan doğan hak ve menfaatlerimizin korunmasına yönelik bütün tedbirlerin alınmasına devam edileceği kuvvetle vurgulanmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here