Ana Sayfa GENEL BİLGİLER Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?

Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?

5756
30
sınıf-ve-tertibat-bekliyor-ne-demek

Sınıf ve tertibat bekliyor 2019,Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek? Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek 2019, Askerlik durum belgesi sorgulama yaptığınızda karşınıza çıkan ” Sınıf ve Tertibat Bekliyor” ibaresi hakkında detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

tertipler

SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR NE DEMEK?

sınıf-ve-tertibat-bekliyor-ne-demek

Sınıf ve Tertibat Bekliyor 2019

Sınıf, Askerlik görevini yerine getirecek her yükümlü ASAL tarafından belirli bir sınıflandırma işlemine alınır. Bu sınıflandırma  Jandarma,Topçu,Piyade gibi yükümlüyü branşlara ayırmaktadır. Bu sınıflandırmanın henüz yapılmamış olması demek askerlik görevinizi hangi sınıfta yapacağınız belirlenmemiş anlamına gelir. Bu işleme sınıflandırma işlemi denir.

Tertibat ise, sınıflandırma işlemi tamamlanan yükümlüler 1 yıl içerisinde belirli periyotlar içerisinde askere alınırlar. Bu periyotlara askeriye de CELP DÖNEMİ denir. Bu celp dönemleri , Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım olarak belirlenmiştir. Celp dönemleri halk arasında tertip olarak adlandırılmaktadır. Şubat celbi 1. tertip, Mayıs 2. Tertip, Ağustos 3. Tertip, Kasım ayı ise 4. Tertiptir. Örnek olarak 2019 yılı Mayıs ayında askere gidecek olan yükümlü halk arasında 99/2 Tertip olarak adlandırılır. Tertibat bekliyor terimi de henüz celp tarihinizin belli olmadığını belirtmektedir.

Her ne kadar e-devlet sistemi üzerinde … tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazsa da tertibiniz belli değildir. Belirtilen tarihten sonra sevk işlemleriniz yapılıp sınıflandırmanız yapılacak ve askerlik görevini yerine getireceksiniz.

Yorum kısımdan bize soru sorabilirsiniz.

30 YORUMLAR

 1. Merhaba Sayın Editör,
  Ön lisans mezunuyum, 2 senelik tecil hakkımı kullandım. (Tecilim 31 Aralık 2018’de bitti).
  2018 yılında AÖF’ne kayıt olmak için DGS sınavına girdim, 0.5 ham puan kuralına takıldım, dolayısıyla okula kayıt yaptıramadım. Tecil sene sonunda biteceği için hemen askerlik şubesine gittim durumu anlattım, bana 15 ocak 2019’da E-Devlet’ten yoklamanı başlat, Celp dönem sıralamanı 2019 (Kasım-Ağustos-Mayıs) şeklinde yap Muayeneni ol, buraya bizim sistemimize düştüğünde bende onaylarım, Kasım 2019’da askere gidiyor olarak gözükürsün kasım gelesiye kadar tekrar sınava girer okuluna kayıt yaptırırsın, daha sonra tecil olur dedi.

  15 Ocakta yoklamamı başlattım, muayene oldum, 1 hafta sonra E-Devlet Askerlik Durum Belgesi 31/01/2019 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur, erteleme nedeni SINIF ve TERTİBAT bekliyor şeklinde güncellendi.

  Ocak bitti bugün 1 şubat gireyim tekrar kontrol edeyim dedim, 04/05/2019 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur, erteleme nedeni SINIF ve TERTİBAT bekliyor şeklinde tekrar güncellenmiş,

  Yani bu ne demek oluyor, mayısta kesin gidecek miyim, lütfen beni bilgilendirir misiniz?

  • Şuan bu yaptığınız işlemlerle en yakın celp tarihi yani Mayıs Celp döneminde askere alınmanız çok büyük ihtimal olarak görünüyor. Sınıf ve tertibat bekliyor yazmasının nedeni gideceğiniz dönemin belli olmadığından kaynaklanıyor ve askerliğe başvurunu ile alakalı bir problem anlamına gelmiyor. Sonuç olarak siz ne kadar Kasım ayını seçmiş olsanız da sistem sizi Mayıs ayında askere alabilir. Şimdiden hayırlı tezkereler.

   • Merhaba Admin,
    Benim kütük normalde şubat ayında gönderiyor, yani oldu da mayıs celbinde gideceğim,
    DGS 2019 başvuruları 26 Nisan’da başlıyor. Asal sitesinde öğrencilik ertelemelerin de şöyle bir madde var, ben bu hakkımı kullanabilir miyim ?

    j. Ön lisans programlarından mezun olup lisans programlarına devam edebilmek için dikey geçiş sınavlarına katılacaklar veya lisans programlarının 3’üncü sınıfına doğrudan kayıt yaptıracaklarını belgeleyenler; kayıt yaptıracakları yılın Şubat, Mayıs veya Ağustos celp dönemlerinde sevke tabi olanların sevkleri, talepleri halinde (bu celp dönemlerinin birinden bakaya kalsalar dahi) Kasım celbine bırakılmaktadır. Bunlardan, sevk edileceği tarihe kadar okul kaydı yaptıranların askerlikleri ertelenmektedir. Askerlik Kanunu’nun 86’ncı maddesine tabi iken 36’ncı madde erteleme haklarını kullanmalarını müteakip 02 Ocak tarihinde sevke tabi olanların askere sevkleri, sınava girmek vb. nedeniyle herhangi bir celbe bırakılmaz. Bunlar, 02 Ocak tarihinden sonra okul kaydı yaptırmaları halinde askerlikleri öğrencilik nedeniyle ertelenmemektedir.

     • Merhaba Sayın Admin,
      Sınav başvuruları başlamadığı ve belgeyi daha sunmadığım için yorumları takip ediyorum.
      Bir önceki cevaplar da bana aittir.

      En altta aşağıdaki yorumu okudum bende gireyim bakayım dedim nasıl güncellenmiş diye, e-devletten kontrol ettim. 21/05/2019 bir sakınca yoktur. SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR şeklinde güncellenmiş. Bu Ağustos celbine kalmış olabileceğim ihtimalini güçlendiriyor mu?

      Teşekkür Ederim,
      İyi Çalışmalar

      Veysel 2 Nisan 2019 at 14:05
      Admin ben tescil bozdum önlisans mezunuyum askerlik yönünden 04.05.2019 yazıyordu bugün baktığımda bu tarih 26.04.2019 olarak değişmiş bunun nedeni nedir ne zaman askere giderim.

 2. merhaba iyi günler benim yoklamam geldi sağlık ocağından muayne oldum askerlik subesini aradım gelmem gerekiyormu diye gelmenize gerek yoktur işleminiz onaylanmıştır asal celpi takip edin dendi askerlik durumuna baktığım zaman 04/05/2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
  YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR. sınıf ve tertibat bekliyor diyor şimdi ben askere mi gidecem yoksa yoklama içinmidir yardımcı olabilirseniz sevinirim şubeye gitmeme gerek varmı aradığımda gelmenize gerek yok dendi de

 3. Başvuruyu geçtiğimiz ağustos ayında yaptım( lise mezunuyum). Sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor be 4/5/2019 tarihine kadar sakıncası yok diyor. Yani ben 4 mayısa kadar gitmiş olcam demi ?

 4. 1999 doğumluyum 04/06/2018 tarihinde yoklama islemlerimi tamamladım askerlik şubesinin genel celp döneminde silah altına alınmak istiyorum dedim askerlik durum belgemde sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor nüfusa kayıtlı olduğum il ilçe akdağmadeni / yozgat akdağmadeni 2019 yılında mayıs celp döneminde asker alımı yapacak yani şubemin genel celp dönemi mayıs 2019 bende ne zaman askere alınacağım diye cimere yazmıştım bana gelen cevap aynen şöyle : 1. Müracaatınız incelenmiştir. 1999 doğumlular için 2019 yılında şubenizin genel celp dönemi Mayıs 2019’dur. Bu celp döneminden önce silahaltına alınmanız mümkün değildir. Sınıfınızı, birliğiniz ve grubunuzu 15 Nisan 2019 tarihinden itibaren e-Devllet üzerinden veya askerlik şubesinden öğrenebilirsiniz. BEN MAYISTA KESIN GIDERMIYIM ABI

 5. admin ben tecili 12/03/2019 bozdurdum üniversite mezunuyum 94 dogumluyum 04/05/2019 a kadar sakıncası yoktur yazıyor ve sınıf ve tertibat yazıyor şubeye sordum mayısta olmaz agustosta gidersin diyorlar mayıs ayında gitme ihtimailim varmı ?

 6. Merhaba admin ben şubat ayında yoklamamı yaptırıp muayenemi oldum askerlik bana celp kağıdı verdi 2019 ağustos celbi yazıyor 1. sorum ağustosta gider miyim 2. sorum yerim ne zaman belli olur

 7. hocam merhaba 95 dogumluyum tecilimi bozdurup muayenemi oldum 04.05.2019 tarihine kadar sakınca yoktur sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor ben askerlik şubeniz celp döneminde gitmek istermisinize evet demiştim şubemde ağustosta gönderiyor sizce ağustosadamı giderim

 8. Merhabalar,

  Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyor ve çalışıyorum. Burada Mart ayı ortalarında, kazanmış olduğum dövizli askerlik hakkımı kullandım ve gerekli ödemeleri yapıp işlemleri tamamladım, imzamı attım. Fakat edevlette yüksek lisanstan dolayı haziran 2019a kadar tecilli görünen askerlik durum belgemde bugün itibariyle 30 nisan 2019a kadar sakıncası yoktur sınıf ve tertibat bekliyor yazmaktadır. Online olarak dersleri de halletmiştim.Bu ne demek oluyor yardımcı olursanız sevinirim.

 9. Admin ben tescil bozdum önlisans mezunuyum askerlik yönünden 04.05.2019 yazıyordu bugün baktığımda bu tarih 26.04.2019 olarak değişmiş bunun nedeni nedir ne zaman askere giderim.

 10. Tecilimi ocak ayında bozdurdum şubat çıkmadı 04.05.2019 tarihine kadar askerlik ile ilişki yok sınıf ve tertibat bekliyor yazıyodu bugun baktıgımda tarih 21.05.2019 olmuş ne zaman giderim askere sizce yardımlarınız için teşekkürler

 11. Eskiden sınıf ve tertibat bekliyor yazıyordu şimdi sınıflandırılmış yükümlü yazıyor ne anlama geliyordu ve Mayıs’ta kesin gidermiyim

 12. Askerlik yerleri bugün belli oldu ama sınfıladırma sonucuna baktığımda hakkınızda sınıflandırma bulunmamaktadır diyor durum belgesine baktığımda ise 21/05/2019 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur diyor sınıf ve tertibat bekliyor diyor mayısta gidermiyim yoksa ağustosa mı kaldı

 13. Askerlik yerleri açıklandı fakat bende hakkınızda sınıflandırma bulunmamaktadır diyor askerlik durum belgesinde de 21/05/2019 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur sınıf ve tertibat bekliyor diyor Mayıs gitme ihtimali varmı Ağustos’amı kaldı yoksa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here