Ana Sayfa BEDELLİ ASKERLİK Bedelli Askerlik Para İadesi 2019

Bedelli Askerlik Para İadesi 2019

1597
30
bedelli-askerlik-para-iade-süresi

Bedelli askerlik parası geri alınabilir mi ? Bedelli askerlik para iade işlemleri, bedelli askerlik para iade dilekçe örneği, bedelli askerlik muaf olanlar para iadesi, bedelli askerlik, bedelli askerlik 2018, bedelli askerlik para iadesi dilekçesi, bedelli askerlik muaf olanlar,bedelli askerlik para iade süresi, bedelli askerlik para iadesi kaç gün, bedelli askerlik para iadesi hakkında en geniş ve detaylı bilgileri askerlik platformu olarak sizler için derledik….

askerlik

BEDELLİ ASKERLİK HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Bedelli askerlik yasa tasarısı kabul edildikten sonra gerekli şartlara sahip bir çok kişi, sıkıntı yaşamamak amacıyla biran önce bedelli askerlik başvurusunu yaptılar. Bedelli askerliğe başvuru süresince ekonomik veya diğer sebeplerden dolayı başvurusunu iptal etmek isteyen kişiler para iadesini alabilecek mi? Bedelli askerliğe başvurup sağlık kontrolünde ”Askerlikten muaf” olan kişiler de ”bedelli askerlik parasını geri alabilecek mi? ” haberin devamı yazımızda…

bedelli-askerlik-para-iade-süresi

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSUNU ”İPTAL” ETTİKTEN SONRA PARA İADESİNİ GERİ ALABİLİR MİYİM?

Bedelli askerliğe başvuru yapıp bedelli askerlik ücreti bedeli olan 15.000?’ ‘nı yatıran bireyler, bedelli askerlik kanunundan vazgeçtiklerinde, geçerli müracaat tarihleri içerisinde veya eğitim birliklerine katılmadan bedelli askerlik başvurularını ”iptal edebilirler”. Bedelli askerlik başvuru ve para iadesini geri alabilmek için en önemli şart, ” eğitim birliğine katılmama” şartıdır.

PARA İADESİNİ NASIL ALABİLİRİM ?

Birliğe katılmadan ya da gerekli müracaat tarihleri içerisinde bedelli askerlik yapmaktan vazgeçtiyseniz, bağlı olduğunuz askerlik şubesine giderek ”bedelli askerlik yapmaktan vazgeçtiğinizi” belirten bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu dilekçe vasıtasıyla bedelli askerlik kanunu kapsamı dışında oluyorsunuz ve dilekçede belirttiğiniz hesap numaralarına para iade işlemleri yapılıyor.

Para iadesi süresi hakkında ise, bölgelere ve yoğunluklara göre değişmektedir. Yaklaşık 15 ila 30 gün içerisinde para iade işlemi gerçekleştirilmektedir.

BEDELLİ ASKERLİK MUAYENESİNDE MUAF OLAN KİŞİLER İÇİN PARA İADESİ NASILDIR?

Bedelli askerliğe başvurdunuz, gerekli şartları yerine getirdikten sonra (para vs.) muayene ve yoklama işlemleri sırasında size , ”askerliğe elverişli değildir”‘askerlikten muaf” raporu verildi ise yapmanız gerekenler şunlardır.

Bu durumu kısaca şöyle özetleyebiliriz, genel olarak askerlikten muaf olan bir kişi bedelli askerlik kanunundan da faydalanamaz. Bu yüzden genel olarak askerlik görevinden muaf olduğunuz için ”para iadesi” dilekçe ile tarafınıza geri iade edilecektir.

Bedelli askerlik para iadesi 2019

 

Bedelli askerlikle alakalı sorularınız varsa ” Yorum ” kısmından sorabilirsiniz…

30 YORUMLAR

 1. Bedelliye bende para yatırmıştım muayene olduktan sonra askerlikten muaf oldum. Dilekçe yazıp para iadesine başvurdum 20 gün sonra hesabıma yattı. Bilgiler için teşekkürler askerlikplatformu.com

  • Yakup bey askerlik işlemlerini yaptığınız yani bağlı olduğunuz askerlik şubesini muhatap alacak şekilde ”celp dönemi , tertip bilgilerinizi ve durumunuzu belirtecek şekilde bir dilekçe hazırlamanız yeterlidir. Dilekçenizin Ek bölümünde de banka hesap numaranızı belirtmeniz yeterlidir.

 2. Merhaba. Ben askerliğimi ertelemek için dilekçe yazdım aynı zamanda okuduğum için. Final tarihlerim hatta mazeret sınav tarihlerim ile askerlik çakıştığı için erteleme talep ettim fakat reddedildi. Bende ailemle oturup heyet raporu alırsak ertelenebileceğine karar verdik ama başımız ağrır diye böyle bir yola girmek istemiyoruz. Tanıdıklarım vasıtasıyla bedellimi iptal edersem paramı geri alıp alamayacağımı sordum bana çürük raporu dışında hiç bir şekilde iade olamayacağını söylediler. Yani bedellim iptal olurmuş fakat iade alamazmışım. Bunu adanadaki askerlik şubesi de aynı şekilde ilettiler. Fakat siz burada bu paranın alınabileceğini söylemişsiniz. Hatta 8 aralıkta arkadaş iadesini almış. 5 ocakta Burdur’a teslim olmam gerek. Salı günü erteleme için bir dilekçe daha yazacağım. İptal etmek için de ayrı bir dilekçe yazmayı planlıyorum. Gerçektende para iadesi olduğuna kesin eminseniz direkt erteleme talep etmeden iptal etmek istiyorum. Bu konuda başım ağrımaz değil mi?

  • İsmail bey bu konuda sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz, araştırma yapan arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda bu yazıyı sizlere sunduk. Ozaman askerlik şubesinde görüştüğümüz kişinin belirttiği durumlar üzerinden yola çıkmıştık ki sanırım bir değişiklik söz konusu araştırıp güncelleme yapacağız. Sizde askerlik şubesinin belirttiği şekilde hareket ederseniz iyi olur mağdur olmanızı istemeyiz.

   • Yani bana iade olmaması pek mantıklı gelmediği için birde gerçekten bu durum hem benim hem de ailemin başını ağrıttığı için bir tutunacak dal arıyorum açıkçası. Erteleme hakkında bir bilginiz var mıydı? 6 ekimde bir dostum dilekçe yazdı ve üç gün sonra milli savunma bakanlığından sms geldi askerliğiniz 2019 ağustos ayına ertelenmiştir diye. O da aynı benim gibi okuyor. Başka bir bahanesi yok. Erteleme hakkında bilginiz varsa yazabilirseniz çok memnun kalacağım. Saygılar..

    • Erteleme şartlarına uymamanızın sebebi YÖK’ün yaptığı açıklamadan dolayıdır. Şöyle ;

     YÖK başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre Milli Savunma Bakanlığının YÖK’e göndermiş olduğu “Bedelli Askerlik” konulu yazıya dair alınmış olan karara göre; 21 günlük temel askeri eğitime tabi bedelli askerlik yükümlüsü gençler, askeri birliklerinde geçirdikleri süre boyunca idari izinli olacak. Bunun yanı sıra eğitim sürecinin vize veya final sınavlarına denk gelmesi halinde öğrencilere mazeret sınavına girmek üzere hak tanınacak. YÖK tarafından yapılan açıklama doğrultusunda öğrencilerin bu konuda yaşamaları muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilmek amacıyla gerekli adımların atılacağı ifade edildi.

 3. merhaba admin benim sevk tarihim 28.11.2019 bulunduğum bölgede 2019 şubat yada martta korucu alimi olabilir basvura bilirmiyim yada daha erkene albilirmiyim

 4. Merhaba admin ben bedelliyi iptal ettirip iade başvurusunda bulundum yazmış olduğum askerlik şubesindeki dilekçem kütüğümün bağlı olduğu askerlik şubesine gönderilip ordanmı Ankara’ya gönderiliyor birde geri iadede telefonla veya başka bir şekilde herhangi bir bilgi veriliyormu paranın geri yattığına dair cevaplarsanız sevinirim

 5. Ben bedelli askerliğe başvurumu yaptım daha sonra askerlik muayenesinde askerliğe elverişli değildir raporu aldım ve bu belgeyi askerlik şubeme götürdüm. Şu an e-devlet ten baktığımda askerlikle ilişkisi yoktur yazıyor ve askerliğe elverişli değildir onay beklemede yazısı var talep edersem ödediğim ücreti geri alabilirmiyim?

 6. Merhaba, bedelli askerlik kapsamında paramı yatırıp başvurumu yaptım, yerler ve tarihler açıklandığında asker alım tarihinin Eylül 2019 olması ve benim için geç olması nedeniyle bedelli askerlik kapsamından çıkarılmak ve Şubat 2019 celbinde askere gitmek için ilgili yetkililerden(Sütlüce Askerlik Şube) de mümkün olduğu bilgisi alarak İstanbul Eyüp Askerlik Şube Müdürlüğü’ne dilekçemi 26 Kasım 2018’de verdim. E-devlette askerlikle ilgili durumumu takip ettiğimde bedelli askerlik yerimin hala aynı durduğunu gözlemledim. 25.12.2018’de şubeye giderek konuyu ilgililere aktardım. İlgililer para iade işlemlerimin henüz tamamlanmadığı için bedelli askerlik programından çıkarılmadığımı, Şubat 2019 celbinde askere gidemeyeceğimi, en iyi ihtimal Mayıs 2019’da askere alınacağımı belirttiler. Halbuki ilk başvuru esnasında şubat ayında gidemeyeceğim belirtilmiş olsa bedelli askerlik iptali gerçekleştirmeyecektim. Tarafıma verilen belgede Şubat 2019 celbinde askere alınacağım yazıyor ayrıca başvuru yaparken Ocak ayı ortalarında yerimin belli olacağı ve takip etmem gerektiği belirtilmişti. Askerlik şubem başka şehirde olduğu için onlarla da görüştüm sürecin uzun olduğu ve iyi ihtimal Mayıs 2019 celbinde gidebileceğimi ilettiler, Ağustos 2019’a da kalabilirmişim. Ben bir an evvel askerliği aradan çıkarmak isterken süreç gitgide uzadı. Konuyla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim?

  • Abdurrahman bey sizin gibi bir çok kişi aynı sorunu yaşıyor. Son celp dönemlerine kalanların çoğu iş,okul veya evlilik sebeplerinden dolayı erkenden yapıp bitirmek istiyor. Askerlik şubeleriyle yaptığımız görüşmelerde erken askerlik yapmak için 10 kişiden 5 inin dilekçe verdiği söylendi. Bu durumun karışıklığa sebebiyet vermemesi için Şubat ayında yapmanız dedikleri gibi imkansız görünüyor. Bu süreci yakından takip ederek ve verdiğiniz dilekçe deki sebep diğer dilekçelere göre daha geçerli olursa Mayıs ayında çağrılmanız mümkün.

 7. merhaba 6 aralık’ta askerliğe elverişli değildir raporumla beraber askerlik şubesine gitti dilekçe mi yazdım 1 aydır arayan soran yok bu süreç daha ne kadar uzayabilir acaba? 3 4 ayda alamayanlar varmış. yardımınız için teşekkür ederim.

  • ilk aşamalarda erken alındığına dair bilgiler geldi ancak son günlerde bizimde aldığımız bilgiye göre 2 ayı bulduğu söyleniyor. Askerlik şubesi ile sürekli iletişimde bulunup dilekçenizin durumunu takip etmekte fayda var salih bey.

 8. Merhabalar bedelli askerlik işlemlerimi sırasıyla yaptım yoklamam var ve sağlık durumumda sıkıntı yoktu. 14 kasım 2018 de iş kazası geçirerek kolum kırıldı. subat 16 2019 son sevk tarihim düzelmeler oldu kırık kaynadı. Fizik tedavideyim. Birliğime teslim olsam sorun olurmu geri gönderirler mi ? Kolumda ufak tefek kasılmalar var yukarı kaldıramıyorum. şimdiden teşekkürler

  • geçmiş olsun. Birliğinize teslim olun aynı tedaviler birliğinizde sürecektir. Eğitim ve spor aktivitelerinden muaf sayılacaksınız. Çok sıkıntı yaşarsanız da rapor almanız büyük olasılıktır.

 9. merhaba benim şube ankarada ikametgah da ankarada dün dilekçe yazıp elden verdim raporsuz şekilde ordaki hanımefendi direk maliye bankanlagına göndericem dedi kargo vs gibi zaman kaybı yok sanırım geri ödeme ne kadar sürer bu süreç tahminen arkadaslar?

  • merhaba ulaş bey bende iade işi için uğraşıyorum 1 aydır. 2 ocaktan sonra başvurulan iade işlemleri için askerlik şubesi direk maliye bakanlığına yolluyor zaman kaybı olmasın diye ankarada ikamet ettiğiniz için sizin evrağınız 2 günü bulmaz ulaşır diye düşünüyorum maliye bakanlığına. 0312 415 38 60 bu maliye bakanlığında bedelli iadesi ile uğraşan memurun numarası ordan isim soy isim söylerek evraklarınızın sürecini öğrenerebilirsiniz.

   • Teşekkür ederim salih bey öncelikle. ben yazmış olduğunuz numarayı 3-4 gün boyunca aradım fakat açan olmadı sonu 3854 biten numaradan ulaştım memura onlarda artık bezmişler basvuru tarihinden sonra 3-4 hafta öncesinden aramayın diyip kısa kestiler zaten basvuralı 1 hafta oldu .subeden bilgi alayım dedim oraya hiç bağlanamadım umarım dediginiz gibi sube işleme koymustur cünkü e devlette hala celp dönemi gözükür vaziyette sanırım beklemekten baska care kalmıyor.sizin e devlette askerlik durumunda bir değisiklik oldu mu peki ?

    • herhangi bir değişiklik yok maalesef ben iade dilekçemi eski usül göndermiştim bulunduğum ildeki şubeden bölgeye gidiyor ordan ankaraya orada onaylanıyor tekrar bölgeye en son bulunduğum şubeye geliyor burdanda tekrardan ankara maliye bakanlığına gidiyor 1 hafta önce aradıydım hala bölgede komutanda imzada bekliyormuş az önce aradım komutanda imzada bekliyor dediler anlayacağınız bir tane komutanın keyfi gelecekte bizim imza atılacak işlemimiz devam edecek.

 10. Merhabalar,

  2011 senesinde askerlik için sağlık kontrolünden geçmiştim. Göz numaram yasal sınırın altında olduğu için askerliğe elverişli sayıldım. 2018 Eylül’de Bedelli başvurusunu yaptım ve yoklama vermeme gerek yoktu. 11.celp 28 Ocak tarihinde birlige katıldım. Ancak buradaki sağlık taramasında göz numaramı birlik doktoruna ilettiğimde hastaneye sevk edildim. Heyet sevkinden de olumlu karar çıktı ve “askere elverişli değildir” raporu alarak 10.gün birlikten çıktım.

  Bedelli İptal başvurusunda “birlige katılmama” şartı aranıyor. Ancak sağlık durumundan dolayı birlige katılıp sonrasında “elverişli değildir” raporu aldığımızda da para iadesi mümkün mü? Başvuru hakkımız var mı?

  Teşekkürler

 11. Merhabalar. Bedelli askerlik icin ücreti yatirdim daha sonra muayene oldum ancak askerliğe elverişli degildir raporu verildi. Kecioren askerlik subesine on bilgilendirme formu ile gittim ancak sağlık raporunun aslı olmadan para iadesi icin basvuru yapılamayacağı söylendi. Rapor da elime ulasmadi. 18.10.2018 tarihinde rapor verilmişti. 4 ay oldu. Raporun aslı olmadan para iadesi talebinde bulunabilir miyiz?

 12. Muafiyet alan arkadaşlar rahatsızlıklarını yazabilir mi acaba bizde ona göre başvuralım mesela düztabanlıktan dolayı muaf olan var mı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here