Ana Sayfa HABER FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON!

FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON!

160
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ‘ın  son günlerde yaptığı açıklamalar ile Fırat’ın Doğusu’na Operasyon yapılacak mı? Türk Askeri tekrar sınır ötesi operasyon düzenleyecek mi? bu soruların cevapları merak konusu oldu. İşte adım adım operasyon sinyali ve yaşananlar detaylarıyla haberimizde…

 

TÜRKİYE İÇİN BEKA MÜCADELESİ

 

Fırat’ın doğusundaki bölgeleri huzura kavuşturmakta kararlı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün akşam operasyonlarımızı yaptık. Gerisi gelecektir” ifadelerini kullandı.

fıratın dogusuna operasyon

FIRAT’IN DOĞUSUNU HUZURA KAVUŞTURMAKTA KARARLIYIZ

“Türkiye’nin bölgesinde uyguladığı politikanın temelinde zalimin karşısında mazlumların yanında yer almak bulunuyor. Irak ve Suriye’yi DEAŞ’la mücadele görüntüsü adı altında yakıp yıkanlar vebal altındadır. Daha önce Cerablus, Afrin, İdlib gibi Fırat’ın doğusundaki bölgeleri huzura kavuşturmakta kararlıyız. Dün akşam operasyonlarımızı yaptık. Sınırlarımıza tehdit oluşturan Sincar ve Karacak’ta operasyonu yaptık. Gerisi gelecektir. Çünkü oradan bize tehdit varsa, cevabı da anında verilecektir. Tel Rıfat’tan askerlerimize yönelik kalleş saldırı, aldığımız kararın ne kadar isabetli olduğunu göstermiştir.

 

PEKİ FIRAT’IN DOĞUSU NEDEN ÖNEMLİ ?

Suriye topraklarının üçte biri

Fırat’ın batısı hariç, nehrin doğusu ile Irak sınırı arasındaki hattan güneye doğru derinleşen alan 45 bin kilometre karenin üzerinde. Bu alan tüm Suriye topraklarının yaklaşık üçte birine karşılık geliyor. Afrin’de operasyon sahası yaklaşık 2 bin kilometrekareydi. Bu kez saha çok büyük ama yerleşim yerleri dışında dağlık arazi bölümü az.

ABD hava ve silah desteği verdi

PKK terör örgütünün Suriye kolu YPG, bölgede Amerikan’ın desteğiyle yayıldı. Ekim 2014’ten bu yana ABD Fırat’ın doğusunda terör örgütüne, diğer bir terör örgütü DEAŞ’a karşı mücadelesini gerekçe göstererek hava saldırılarıyla yoğun destek ve silah yardımı yapıyor.

Nüfusun yüzde 70’ini Araplar oluşturuyor

Fırat Nehri’nin doğusundaki en büyük yerleşim alanları Halep’in Ayn El Arab, Rakka’nın Tel Abyad ve Tabka, Haseke’nin Kamışlı, Amude ve Rasulayn ilçeleri ile Deyrizor’un kuzey kesimlerinden oluşuyor. Bu kuşakta nüfusun yaklaşık yüzde 70’ini halen Araplar oluşturuyor. Ancak bölgenin nüfus yapısı zorla değiştiriliyor. Terör örgütü bugüne kadar 1 milyon 700 bin kişiyi göçe zorladı. Örgüt, devletleşme sürecinde bölgeyi daha kolay kontrol edebilmeyi amaçlıyor.

ABD destekli terör örgütü, Suriye’nin en zengin enerji kaynaklarının bulunduğu bölgeyi de ele geçirmiş durumda. Suriye’deki tarım arazilerinin yüzde 60’lık kısmı terör örgütü kontrolünde. Suriye’nin en büyük üç barajı da burada. Ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’i bu 3 barajdan karşılanıyor.

Bölgede 22 ABD askeri üssü var

ABD’nin terör örgütüne desteği sürüyor. Bölgede 22 ABD askeri üssü var. Son olarak ABD Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütü için kurulan 35-40 bin kişilik kuvvetin yüzde 20’sinin eğitimini tamamladıklarını duyurmuştu. Kurulan gözlem noktaları da Türkiye’nin tepkisini çekmişti.

Birçok uzman ABD tarafının orta vadede terör örgütünü “yerel güvenlik gücü” adı altında düzenli orduya dönüştürüp bölgede kalıcı hale getirmek istediği görüşünde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here