Ana Sayfa BEDELLİ ASKERLİK Bedelli Askerlik Platformu

Bedelli Askerlik Platformu

305
0
bedelli askerlik platformu 2018
bedelli askerlik platformu 2018

BEDELLİ ASKERLİK NEDİR

Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerliğe alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamaya verilen isimdir. Bedelli askerlik, ordunun ve devletin ihtiyaçlarının karşılanması ile bireylerin işlerini kaybetmemeleri esasına dayanarak çıkarılmaktadır. Anayasa Mahkemesi de, bedelli askerliğin eşitlik ilkesine aykırı olmadığına karar vermiştir.

18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir.

askerlik

 

BEDELLİ ASKERLİK PLATFORMU NEDİR

Bedelli askerlik platformu, bedelli askerlik yapacak erlerin bilgi paylaşım yaptığı sosyal platformdur. Bedelli askerlik onaylandıktan sonra bir çok soru cevaplarını beklemektedir. Bizde sizler için en çok merak edilen konuları ele aldık… Aradığınız konuyu bulamadıysanız yorum kısmından sorabilir yada Facebook Bedelli Askerlik Platformu grubuna üye olarak sorunuzu sorabilir yada bedelli askerlik twitter sayfasından destek alabilirsiniz.

bedelli askerlik platformu 2018
 

Bedelli Askerlik Son Başvuru Tarihi Ne Zaman

Kanunda kritik ifade “üç ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları” ifadesidir. Bedelli askerlik kanunu 3 Ağustos 2018 tarihinde yayımlandı. Bu hesaba göre 3 Kasım 2018 tarihi 2018 yılında çıkan bedelli askerlik kanunundan yararlanmak için son tarih. Eğer bedelli askerlikten faydalanmak istiyorsanız 3 Kasım 2018 tarihinden önce bedelli askerliğe başvuru yapmanız gerekiyor.

Bedelli Askerlik Para Yatırma İçin Son Tarih Ne Zaman

Bedelli askerlik başvurusu için son tarih 3 Kasım 2018 tarihidir. Bedelli askerlikten faydalanmak istiyorsanız 3 Kasım 2018 tarihinden önce 15.000 TL parayı ödemeniz ve bedelli askerlik başvurunuzu yapmanız gerekiyor. 3 Kasım 2018 tarihinden sonra yapılacak başvurular geçersiz sayılacaktır.

Denetimli Serbestlik Kapsamında Olanların Bedelli Askerlik İşlemleri

Denetimli serbestlik kapsamında olanlar kesin olarak bedelli askerlikten faydalanabiliyor. Yükümlülerin Cumhuriyet Başsavcılıklarından alacağı “Bedelli askerlik hizmeti kapsamında askere gitmesinde sakınca yoktur.” ibareli yazı ile askerlik şubesine başvurması halinde işlemleri yapılacaktır. Aksi takdirde bu yükümlüler temel eğitimi Denetimli Serbestlik sonrasında yerine getireceklerdir. Yani denetimli serbestlik kapsamında olan kişiler bedelli askerlikten kesin olarak faydalanabiliyor fakat 21 günlük temel askerlik eğitimlerini nasıl yapacakları konusu değişiyor. Eğer kişi cumhuriyet başsavcılığından “Bedelli askerlik hizmeti kapsamında askere gitmesinde sakınca yoktur.” yazısı alırsa askere sevk işlemleri hemen başlatılıyor. Fakat kişi bu yazıyı getiremez ise o zaman kişinin denetimli serbestliğinin bitmesi bekleniyor. Kişinin denetimli serbestlik işlemleri bittikten sonra kişi 21 günlük temel askerlik eğitimine alınıyor.

Cezaevinde Olan Biri Bedelli Askerlikten Faydalanabilir mi?

Çeşitli sebeplerle cezaevinde olan kişiler bedelli askerlikten faydalanıp faydalanamayacağını çok merak ediyorlar. Bununla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı bir bilgilendirme mesajı yayımladı. Bizde bedelli askerlik platformu olarak sizlerle paylaşıyoruz. Bu mesajda şöyle denilmektedir “Cezaevinde iken bedelli askerliğe müracaat edenlerin tahliyeleri sonrasında 21 günlük temel eğitim işlemleri Yükümlülerin cezaevinden tahliye tarihten itibaren bir ay içinde en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına müracaat etmesi gerekmektedir.” Bu açıklamadan şu anlaşılmaktadır. Her ne sebeple olursa olsun cezaevinde olanlar istemeleri halinde bedelli askerlik kanunundan faydalanabilmektedir. Bu kanundan faydalanmak isteyen kişiler bedelli askerlik için talep edilen parayı yatıracak, bedelli askerlik başvurularını yapacak ve askere de cezaevinden çıktıktan sonra gideceklerdir. Cezaevinden çıktıktan sonra 1 ay içerisinde askerlik müracaat işlemlerini başlatıp 21 günlük temel eğitime katılanlar terhis edilecektir. Yani cezaevinde olan kişiler bedelli askerlikten faydalanıyor fakat 21 günlük temel askerlik eğitimini cezaevinden çıktıktan sonra tamamlıyorlar.

Bedelli Askerlik Yoklaması Sırasında Muaf Raporu Alanlar Bedelli Askerlikten Faydalanabilir mi

Bedelli askerlik başvurusu bulunan yükümlerden Kanun yürürlüğe girdikten sonra (3 Ağustos 2018) yükümlülüklerini tamamlamadan hakkında “Askerliğe Elverişli Değildir.” raporu verilenler bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılarak talepleri halinde ödemelerini geri alabilirler.

Bedelli askerlik kanununda “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri hâlinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar.“ifadesi yer almaktadır. Gelin birlikte bu hükmü değerlendirelim. Mevzuat diyor ki mevzuat hükmü yürürlüğe girdiği tarihten önce askerlik muaf raporu alanlar istemeleri halinde ve 15.000 TL parayı ödemek şartı ile 21 gün temel askerlik eğitimini de yapmadan bedelli askerlikten faydalanabilir. Kısaca diyor ki; daha önce muaf raporu alanlar 15 000 TL para ödediği zaman terhis belgeleri değiştirilir. Terhis belgesinde “sağlık sebebiyle askerlikten muaf olmuştur” yerine “bedelli askerlik yapmıştır” ifadesi yazılacak denilmektedir. Daha önce sağlık sebebiyle askerlikten muaf olanlar 21 gün temel askerlik de yapmayacaktır.

Burada kritik ifade “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle askerlik muaf raporu alanlar” ifadesidir. Çünkü bu ifade ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra muaf raporu alanların bedelli askerlikten faydalanamayacağı anlaşılmaktadır. Bu ifade bir çok kişinin bedelli askerlik işlemlerini ciddi anlamda etkileyecektir. Şöyle anlatayım.

3 Ağustos 2018 Öncesinde Muaf Raporu Alanlar Bedelli Askerlikten Faydalanabilir

Diyelim ki sizin gözleriniz askerlik yapmaya uygun değil ve bu kanun çıkmadan önce (3 Ağustos 2018 öncesi) muaf raporu aldınız. Siz 15 000 TL ödeyerek ve bedelli askerlik başvurusu yaparak bedelli askerlikten faydalanabiliyorsunuz. 21 Günlük temel askerlik hizmetinden de muaf oluyorsunuz. Sizin terhis belgenizde ise “sağlık sebebiyle askerlikten muaf olmuştur” yerine “bedelli askerlik yapmıştır” ifadesi yazıyor bedelli askerlik işlemleriniz tamamlanınca.

3 Ağustos 2018 Sonrasında Muaf Raporu Alanlar Bedelli Askerlikten Faydalanamaz
Diyelim ki sizin kalbinizde ciddi sağlık sorunu var ve bu sağlık sorunu Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre sizin tam sağlıklı olmadığınızı gösteriyor. Ve siz de henüz askerlik muayenesi yaptırmadınız ve bedelli askerlik başvurusu yapmadınız ve daha önce muaf raporu da almadınız. Bu durumda siz bedelli askerlik başvurusu yapacaksınız.

Bedelli askerlik işlemleri sonrasında ve askere alım yapılmadan önce sizi muayene edecekler. Bu muayene yapılmadan sizi askere alamazlar. Çünkü muayene sonunda size sağlık raporu düzenlenmesi gerekiyor. Sağlık raporunda size ya “askerlik yapmaya uygundur” diyecekler ya da “askerlik yapamaz. askerlikten muaftır” diyecekler. Size eğer “sağlık durumu tam sağlıklı değildir. Askerlik hizmetinden muaftır” yazarlarsa bu durumda siz askerlikten muaf olacaksınız. Fakat size verilen askerlik muaf raporu (çürük raporu) 3 Ağustos 2018 tarihinden sonra düzenlendiği için bu defa siz bedelli askerlikten faydalanamazsınız. Çünkü bedelli askerlik kanununda “…bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar bedelli askerlik kanunundan faydalanabilir…” denilmektedir.

Bedelli Askerlik Yoklaması Esnasında Muaf Raporu Alanlara Para İadesi Yapılır mı?

Bedelli askerlik başvurusu yapıp, parasını yatıran ve yoklama ve muayene işlemleri esnasında askere elverişli olmadığına ve askerlik hizmetinden muaf olduğuna dair karar verilenlere kişinin talebine istinaden para iadesi yapılmaktadır. Eğer bedelli askerlik için para yatırdınız, sonrasında sağlık sebebiyle askere elverişli olmadığınıza karar verildi. Bu durumda size verilen “askere elverişli değildir” raporunu ek tutarak bir dilekçe yazıyorsunuz. Dilekçede muaf raporu aldığınızı, tarafınıza para iadesi yapılması gerektiğini belirtiyorsunuz. Akabinde hesabınıza bedelli askerlik için ödediğiniz para geri yatıyor…

 

SORULARINIZI YORUM KISMINDAN BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here