Ana Sayfa GENEL BİLGİLER Askerlik Tecil Ettirme ve Tecil Bozdurma İşlemleri

Askerlik Tecil Ettirme ve Tecil Bozdurma İşlemleri

698
0
askerlik-tecil-ettirme-2019

Halk arasında kullanılan bir tabir olan askerliği tecil ettirmek veya bozdurmak kelimesi sıkça duyduğumuz bir tabirdir. Bu yazımızda sizlere askerlik nasıl tecil ettirilir ve  askerlik tecil bozdurma nedir, askerlik tecil bozdurma tarihleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz. İşte askerlik tecili hakkında her şey yazımızda sizlerle..

ASKERLİK NEDİR? GÖREV SÜRESİ NE KADARDIR?

 

askerlik-tecil-ettirme-2019

 

Askerlik görevi,  21 yaşından gün almış her erkek her Türk Vatandaşının vatandaşlık görevlerinden birisidir ve mecburidir. Şüphesiz ki her Türk Genci askerlik görevini yerine getirmeyi canı gönülden istemektedir. Herhangi bir özel durum yoksa celp tarihi gelen bireyler askerlik şubesine giderek askerlik işlemlerini yapar ve askerlik zamanı geldiğinde birliğine teslim olur askerlik görevine başlamış olur.

Şuan ülkemizde askerlik görev süresi, 4 yıllık üniversite mezunları için kısa dönem olarak 6 ay, diğer bireyler için de uzun dönem olarak adlandırılan askerlik görev süresi 12 ay olarak belirlenmiştir.

Ancak her birey celp dönemi geldiğinde eğitim, sağlık vb. durumlardan dolayı askere gidemez. Bu durumda askerliğini daha ileri senelere uzatması gerekir. Askerlik süresini uzatma işlemine ”askerliği tecil ettirmek” denir.

ASKERLİK NASIL TECİL ETTİRİLİR ?  TECİL SÜRESİ NE KADARDIR?

Askerlik tecil ettirme sebepleri, sağlık sorunları, eğitim, doğal afetler ve ailevi sorunlar olarak belirlenmiştir.Askerliği tecil ettiren lise veya üniversite de okuyan kişilerin askerliğini tecil ettirme süresi 29 yaşına kadar geçerlidir ve bu sürece kadar istedikleri kadar askerliklerini tecil ettirebilirler. 

Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler?

Lise ve dengi okul mezunları askerliklerini 3 sene mazeretsiz olarak tecil ettirebilmektedirler. Üniversiteyi bitirip ilgili yüksek öğrenim kurumu ile tüm ilişkisini kesen kişiler askerliği 2 sene süre ile tecil ettirilebilir. Staj, yüksek lisans, doktora gibi programlarda üst yaş sınırı 35 yaş olacak şekilde 1 sene daha tecil ettirebilmektedir.

Askerlik Tecil Ettirme Şartları Nelerdir?

 • Lise veya Üniversiteye devam eden kişiler 29 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler
 • Yurt içi veya yurt dışında staj yüksek lisans veya doktora yapanlar 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Fazla kilolu kişiler bir sonraki yıla kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Lisanslı sporcular 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Abisi yada kardeşi askerlik yapan kişiler onun askerliği bitene kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Yüksek öğrenim mezunlarından çalıştıkları bilim dallarında yurt içi veya yurt dışında dünya ölçüsünde yenilik ve ilerleme getirdikleri çalıştıkları ilmi müesseselerce tasdik edilenler 36 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler..
 • Yabancı bir ülkede çalışma ve oturma iznine sahip olanlar belgelerle bulundukları yerlerdeki Türk Konsolosluklarına başvururlarsa 38 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Zamanla veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesi anlaşılanlar askerliklerini tecil ettirebilirler.

 

Askerlik tecil işlemlerini askerlik şubelerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden askerlik tecili yapabileceğiniz bir kurum söz konusu değildir. İleri tarihlerde bu hizmetlerin de E-Devlet kapsamına alınması düşünülse de şu an için askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız, askerlik şubesine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Askerlik tecili konusunda herhangi bir askerlik şubesine gidebilirsiniz. İkametgah adresinize en yakın askerlik şubesine gitmeniz zorunlu değildir.

Askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek istediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemler sırasında sizden bazı belgeler talep edilmektedir. Bunları askerlik şubesine gitmeden hazır bulundurmanız yararınıza olacaktır. Peki nedir bu belgeler?

Askerlik Tecil İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi
 • 6 tane Vesikalık Fotoğraf ( Bazı şubelerde fotoğrafınız orada çekiliyor siz yinede götürün)
 • Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 FotokopisiŞubeye gerekli belgeler ile başvuru yaptıktan sonra 2 adet form doldurmanız gerekmektedir. Bu formlara çalışan askeri görevlilerden isteyebilirsiniz.Daha sonra sizden aile hekiminize gidip muayene olmanız gerektiği ve askerliğe elverişlidir belgesi almanız gerektiği iletilir. Bu belgeyi temin etmenizin ardından tekrar askerlik şubesine gidecek ve tecil hakkınız boyunca ya da tecil ettirmek istediğiniz süre boyunca askerliğiniz tecil ettirilecektir.

Askerlik tecil işlemleri hakkında sıkça sorulan soruları aşağıda cevapladık. Sizlerin de soru, sorun ya da görüşleriniz var ise yorum bölümünden dile getirdiğiniz taktirde en kısa zaman içerisinde cevaplanacaktır.

Üniversite Askerliği Tecil Ettirir Mi?

En çok sorulan sorulardan birisi de 2. Üniversitenin askerliği erteleyip, ertelemediği sorusudur. İkinci bir üniversiteye veya mezun olduğu üniversitenin denk veya aşağısında bir eğitim kurumunda eğitimine başlayan kişilerin bu eğitiminden dolayı tecil hakları bulunmamaktadır. Bunun yanında çift ana dal veya yan dal gibi programlarla eğitim gören kişilerin programlarından dolayı uzayan eğitim süreleri hakkında askerlik şubesine bilgi vermesi ve başvuruda bulunması gerekmektedir.

Açık Öğretim Fakültesi ( AÖF ) Askerliği Erteler Mi?

Milli Savunma Bakanlığı’nın 19 Eylül 2012 tarihli yazısına göre; lise ve dengi okul ile daha üst seviyedeki yüksek öğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaş sonu esas alınarak, okullarına devam ettikleri sürece ertelenecektir. Yani açık öğretim  öğrencileri yoklama kaçağı veya bakaya kalmadan önce okullara kayıt yaptırmaları durumunda okula devam ettikleri süre boyunca askerlikleri ertelenir.

Kimlerin Tecil Yaptırmasına Gerek Yoktur?

Herhangi bir liseden mezun olup üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin tecil işlemlerini okul otomatik olarak yapmaktadır.

Mezun olduktan sonra kaç ay içerisinde tecil yaptırmam gerekiyor?

Üniversiteden mezun olduktan sonra otomatik olarak teciliniz kalkmaktadır. Yüksek öğretim kurumu ilgili öğrencinin üniversite ile ilişiğinin bulunmadığına dair askerlik şubesine bilgi vermektedir. Sizler de 2 ay içerisinde askerlik şubesine gidip tecil yaptırmalısınız.

Tecil İşlemi Yaptırmazsak Ne Olur ?

Askerlik tecil işlemi yaptırmamanız durumunda yoklama kaçağı durumuna ya da asker kaçağı durumuna düşebilirsiniz. Bu durumun farklı cezaları bulunmaktadır.

Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here